Obsługiwane przez usługę Blogger.
RSS

DLACZEGO WARTO UCZYĆ SIĘ JĘZYKA ARABSKIEGO?

Język arabski, należący do rodziny języków semickich cieszy się coraz większą popularnością. Jest on językiem  urzędowym 22 państw arabskich liczących około 300 milionów ludności: Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jemen, Katar, Bahrajn, Oman, Kuwejt, Irak, Syria, Palestyna (autonomia), Jordania, Liban, Egipt, Sudan, Somalia, Dżibuti, Komory, Tunezja, Algeria, Libia, Maroko i Mauretania.

1. Główne problemy w nauce arabskiego:

·        Alfabet

Język arabski składa się z 28 liter. Nie rozróżnia się liter małych i dużych, pisze się i czyta z prawej do lewej. Alfabet nie powinien sprawiać trudności, gdyż jest dość łatwy do opanowania (zależy też od predyspozycji językowych danego ucznia).

·        Wymowa
To chyba największy problem jeśli chodzi o naukę arabskiego, gdyż zawiera on wiele liter, które nie znajdują odpowiednika w polskim alfabecie. Często dźwięki wydobywają się z gardła, lub z jamy nosowej.

·        Umiejętność posługiwania się słownikiem

Posługiwanie się słownikiem to dość ciężka sprawa. Pamiętam swój pierwszy egzamin, który wydawał się być strasznie prosty bo przecież można używać słownik. No właśnie wydawał się… Aby szybko i sprawnie posługiwać się słownikiem, trzeba dowiedzieć się jakie „korzenie” ma dane słowo. Np. jeśli szukamy słowa maktub (biuro), to musimy wiedzieć że pochodzi od kataba czyli pisać. Słowo kataba składa się z 3 spółgłosek k, t ,b. Dlatego też szukamy słowa k t b by móc odnaleźć słowa kataba, maktub czy kutub (książka). Skomplikowane?? No raczej tak!

·        Gramatyka

Gramatyka języka arabskiego jest bardzo skomplikowana. Wiele czasowników po prostu nie istnieje i są one zastępowane przyimkami, nie mówiąc już o zaimkach osobowych, aż głowa boli (Ja, ty rodzaj męski, ty rodzaj żeński, on, ona, my, wy rodzaj męski, wy rodzaj żeński, oni,one, one (dwie, tylko w przypadku dwóch osób), oni ( dwóch).

  2. PLUSY

Znajomość języka arabskiego otwiera wiele możliwości. Ze względu na rosnące aktualnie zainteresowanie światem arabskim i muzułmańskim wśród polityków i biznesmenów na całym świecie.  W sumie z językiem arabskim styka się niemal miliard osób.
Więc czy warto uczyć się tego języka? Odpowiedź jest jednoznaczna i brzmi TAK. A to dlatego, żeby poznać bliżej wielką cywilizację jaką jest świat arabski i muzułmański niezależnie od swoich dotychczasowych poglądów i pozwolić sobie na inne spojrzenie na  ten świat, by móc obalić mity i stereotypy, które mu wiernie  towarzyszą od tysięcy lat. Ponadto, tłumacze języka arabskiego zarabiają więcej niż tłumacze innych powszechnie używanych języków takich jak angielski czy niemiecki. Może więc warto zacisnąć zęby i spróbować?


  Pozdrawiam

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

6 komentarze:

Anonimowy pisze...

Podziwiam! Pomimo przekonującego wpisu jakiś uparty głos w głowie mi podpowiada na ostatnie pytanie odpowiedź "Nie!" ;)

Sylwia

Anonimowy pisze...

Hej Ola a gdzie mogę się uczyc arabskiego w Polsce? Już dawno o tym marzyłem po mojej przygodzie w Dubaju. Pozdro,
Dawid

Unknown pisze...

Hej, więc, istnieje wiele ogłoszeń na ekorki z języka arabskiego w Katowicach. Jeśli chodzi o szkoły to nie mam pojęcia. Napisz mi o swoich wrażeniach z Dubaju. Znasz maila :) Pozdro

Anonimowy pisze...

Uważam, że warto się uczyć tego języka. Sama jestem pasjonatką kultury arabskiej. Dla chcącego nic trudnego jak mówi polskie przysłowie.

Marlena

Krzysztof pisze...

Chyba mnie przekonałaś z tym arabskim, jakieś 2 tygodnie temu zacząłem naukę na początku. Wydawało mi się to totalną abstrakcją (nikt w moim środowisku nie uczy się tego języka), ale coraz bardziej mi się podoba. Znasz jakieś ciekawe strony gdzie można się tego języka uczyć? Bądź masz jakieś wskazówki dla początkujących?

Pozdrawiam

nauka arabskiego pisze...

Dokładnie dlatego warto uczyć się języka arabskiego.

Prześlij komentarz